John Wick 3

Oto tworzy się historia! KLER Smarzowskiego przebił wszystko!

Oto tworzy się historia!

„Kler” z najlepszym otwarciem w polskim kinie na przestrzeni ostatnich 30 lat

Ponad 935 000 widzów w 3 dni!

 

 

„Kleromania ogarnia Polskę. Wyprzedane kina, powrót koników”

Gazeta Wyborcza

 

„Zainteresowanie jest tak ogromne, że niektóre kina zrezygnowały z internetowych rezerwacji”

dziennikzachodni.pl

 

„Takich kolejek w kinach w Krakowie już dawno nie było”

Gazeta Krakowska

 

„Film grany jest od rana do wieczora (…) kilkanaście razy dziennie. To odpowiedź na ogromne zainteresowanie, jakim cieszy się Kler"

Wp.pl

 

„Tłumy ustawiające się po bilety, sale wypełnione po ostatnie miejsca. Tylu widzów w ostatnich latach było tylko podczas premiery Avatara, TitanicaOgniem i mieczem

Natemat.pl

 

„Pospiesz się, bo może nie być biletów”

Gazeta Wrocławska

 

  

Już na kilka tygodni przed premierą „Kler” został okrzyknięty „najważniejszym polskim filmem ostatniego trzydziestolecia” i najgorętszym tytułem jesieni. Wyczekiwane i szeroko komentowane dzieło Wojtka Smarzowskiego trafiło na ekrany polskich kin 28 września i z miejsca zanotowało najlepsze otwarcie roku, a przy tym pierwsze najlepsze otwarcie w historii polskiego kina na przestrzeni ostatnich 30 lat. Analitycy już w zeszłym tygodniu szacowali, że najnowszy film twórcy „Wołynia” w pierwszy weekend wyświetlania obejrzy rekordowa widownia, ale chyba nikt nie spodziewał się, że „Kler” w przeciągu trzech dni zgromadzi w całej Polsce 935 357 widzów! Film z miejsca stał się najlepszym filmem otwarcia tegorocznego box office i pobił już dokonania największych hitów ostatnich lat: „Pięćdziesiąt Twarzy Greya" (otwarcie 834 479 widzów), Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (otwarcie 789 568), „Listy do M. 3” (otwarcie 775 817 widzów), „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” z 2016 roku (otwarcie 767 519 widzów) czy zeszłoroczny „Botoks” (otwarcie 711 906 widzów). „Kler” zanotował również pierwszy najwyższy wynik otwarcia polskiego filmu na przestrzeni ostatnich 30 lat!

 

Wojtek Smarzowski, twórca wielokrotnie nagradzanych dzieł: „Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Róża”, „Dom zły” i „Wesele”, wraca z nowym filmem. „Kler” to historia trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna.

 

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce... Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

 

Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia.

 

Nie kryjemy swego zafascynowania osobą papieża Franciszka, tak skrajnie niepasującego do dzisiejszego, zatraconego w konsumpcji świata. Oto papież, który przestronne, luksusowe apartamenty w Pałacu Apostolskim dobrowolnie zamienił na skromne mieszkanko w Domu św. Marty. Reformy, jakich się podjął, mają na celu przede wszystkim budowę Kościoła całkowicie misyjnego, rozumianego jako wspólnota, która zwróci się z pomocą zagubionym i służyć będzie ludziom na całym świecie. Franciszek to papież stawiający na pierwszym miejscu nie prawo, ale czyste miłosierdzie. Kościół według niego powinien być ubogi, służyć ubogim, opłakiwać tych, których nikt nie opłakuje. Franciszek krytykuje materializm, jednak duchowni udają, że tego nie słyszą. To aż prosiło się o refleksję filmową. Jak w całej tej sytuacji odnajdują się zwykli, przeciętni księża? Jak patrzą na to wszystko wierni? Na te pytania, oraz kilka innych, staramy się dać odpowiedź w swoim obrazie – twórcy filmu.

„To, co robi Smarzowski, to rodzaj artystycznego obywatelskiego bohaterstwa”

Tomasz Raczek

 

Kler jest majstersztykiem”

Justyna Kobus, TVN24.pl

 

„To świetny, wciągający film bez chwili oddechu”

Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

 

„Film mocny, ale nie jednoznaczny”

„Mam nadzieję, że ten film […] stanie się głosem w poważnej, rzeczowej dyskusji”

Barbara Hollender, Rzeczpospolita

 

„Smarzowski to najodważniejszy reżyser w Polsce”

Katarzyna Janowska, Onet

 

„Smarzowski raz po raz serwuje nam elektrowstrząsy, po których trudno dojść do siebie”

Kler nie stanowi elementu żadnej propagandowej, politycznej tuby. Nie celuje w bezbronnych wierzących. Nie jest podbudowany tanią sensacją”

Tomasz Zacharczuk, Trójmiasto.pl

 

„Smarzowski to Wajda z siekierą, bo robi kino równie doniosłe, choć drapieżniejsze. Kler jest jego najlepszym filmem od czasu Domu złego"

Piotr Czerkawski

 

„To film, który w kinach wypadałoby poprzedzić wspólnym odśpiewaniem Boże coś Polskę. I który każdy powinien obejrzeć!”

Łukasz Kołakowski, Moviesroom

 

„Bolesny krzyk o rozliczenie”

Patrycja Wanat, Tok FM

 

„Wyważony, niezależny i głęboko ludzki”

Artur Zaborski, WP

 

„Wspaniały. Mądry. Nieoczywisty. Niejednoznaczny. Głęboko chrześcijański”

Karolina Korwin Piotrowska

 

„Najważniejszy polski film ostatniego trzydziestolecia”

Andrzej Saramonowicz

 

„To apel do sumienia. Moralitet, którego zakończenie wbija w fotel. Nie da się go zapomnieć”

Łukasz Knap, Vogue.pl

 

„Film zrobiony z wielką miłością do człowieka, z wiarą w to, że można zmienić świat na lepsze, i że trzeba się przeciwstawiać złu u podstaw”

Maria Sadowska w wywiadzie dla jastrzabpost.pl

 

„Kawałek doskonałego kina. Film, który każdy Polak powinien zobaczyć”

Katarzyna Leszczyńska, chillizet.pl

 

„Przejmująca opowieść o człowieku i jego słabościach”

Natalia Hluzow, Antyradio.pl

 

„Brawurowy i mocny”

Monika Kalbarczyk, Radiozet.pl

 

„Doskonałe aktorstwo”

Jędrzej Dutkiewicz, PPE.pl

 

„Smarzowski nie krytykuje wiary, tylko słabych ludzi mieniących się przewodnikami duchowości”

„Bardzo ważny film”

Łukasz Maciejewski

 

„Zadaje pytania, ale zmusza też do refleksji nad samym sobą”

„Wyśmienicie zagrany”

Krzysztof Połaski, Telemagazyn

 

„Bardzo mocny film na ważny temat, który - mam nadzieję - uruchomi lawinę pozytywnych zmian”

Lucyna Płużyczka, Radio ZET

 

„Smarzowski nie nakręcił tego, o co oskarża go cześć polityków i dziesiątki anonimowych komentatorów z internetu”

„Jeden z tych filmów, które zwykło się określać mianem ważnych, […] nie popada ani w patos, ani w banał, ani tym bardziej w śmieszność”

Jarosław Kowal, Soundrive

 

„Marsz filmu Smarzowskiego właśnie się rozpoczął. I nic go nie zatrzyma”

Grzegorz Kłos, Wirtualna Polska

 

„Mocny i bezkompromisowy, […] nie ma tu banałów i uproszczeń”

Andrzej Pągowski

Wideo

Copyright © 2015 - 2016 Kino Atlantic | Realizacja: Azure

PARTNERZY KINA:

Vector Soft Wprost Rzeczpospolita CoJestGrane Selectivv Pepsi