Kino nieczynne

100. Rocznica Urodzin Marka Edelmana - 05.06.2019

100. Rocznica Urodzin Marka Edelmana - 05.06.2019

100. Rocznica Urodzin Marka Edelmana

  

5 czerwca (środa) 2019 r., godz. 18.00

 

MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA

oraz 

KINO ATLANTIC

 

zaprosili na projekcję dokumentu 

„Marek Edelman. Życie. Po prostu”

 

 

ze specjalnym udziałem 

Pauli Sawickiej,

Witolda Beresia oraz Krzysztofa Burnetko

 

 Gospodarze spotkania: Miłka Skalska oraz Artur Wolski

  

 

 

„Marek Edelman. Życie. Po prostu”

Marek Edelman znany jest doskonale jako bohater Polski: dowódca powstania w getcie, uczestnik powstania warszawskiego, działacz KOR i Solidarności, uczestnik obrad okrągłego stołu. Dość dobrze – jako wybitny kardiochirurg. Ale niewielu wie, że to człowiek wrażliwy, ale i wyrazisty. Jest wielkim autorytetem, choć jego sposób bycia – cięty język, obcesowość – bywa … niekonwencjonalny.

 

„Jesteście obżarci, najedzeni… i dziennikarze. Co on myślał, jak strzelali, co on myślał, jak był głodny, czy on myślał, że przeżyje. Idioci jesteście, no i tyle. Ja mówię zupełnie poważnie, mnie to wyprowadza z równowagi, bo nawet jak nie wiecie, to jak mówię do was trzeci dzień i nie łapiecie rozumu, to jesteście niedorozwinięci… To jest naprawdę niesłychane: wy się mnie pytacie, czy ci tragarze naprawdę wierzyli, że przeżyją, jak dostaną 3 kilogramy chleba czy kilogram marmolady. Ja nie mogę z nimi rozmawiać…”

 

Dla twórców filmu najważniejszy jest Edelman jako mądry człowiek, który w swoim życiu kieruje się nieprzemijającymi wartościami. Czy to może być dziesięć przykazań? Edelman podkreśla, że jest człowiekiem niewierzącym, ale nie ulega wątpliwości, że kieruje się w swoim życiu swoistym dekalogiem – listą przykazań dla człowieka przyzwoitego. A wśród nich jedną z najważniejszych zasad jest przyjaźń. Lecz o sobie nie chce mówić…

 

To filmowy portret Edelmana we wnętrzu, który z perspektyw swego fotela wytycza granice przyzwoitości. A świat poza nim goni coraz szybciej i szybciej…

 

 

 

 

 

Scen.: Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, Artur Więcek “Baron”

Reż.: Artur Więcek “Baron”

zdjęcia: Piotr Trela

muzyka: Adrian Konarski

montaż: Piotr Zmyślony

dźwięk: Bartek i Marian Bogaccy

kierownik produkcji: Piotr Uss Wąsowicz

producent: Witold Bereś

Produkcja: Bereś & Baron Media Productions ze wsparciem Miasta Łodzi; TVN; Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Występują m.in.: Marek Edelman oraz Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, Bronisław Geremek, Hanna Krall, Jan Lityński, Simcha Rotem, Pnina Grynszpan.

 

Recenzja: Ostatni żyjący przywódca powstania w getcie warszawskim, po wojnie kardiochirurg i opozycjonista, podenerwowany, co chwila wyzywa w filmie dziennikarzy od idiotów i niedorozwojów. „Jak on nie rozumie, co to jest głód, to jak z nim mówić?!” – krzyczy. Jest bezwzględny, ale dzięki temu możemy pojąć niestosowność pewnych pytań. Wydają się banalne, bo to, co przeżywano w gettach czy obozach, jest nie do opowiedzenia. Film jest zderzeniem dwóch różnych światów i systemów wartości. Okazuje się, że nasze wyobrażenia o tamtym czasie są z jednej strony zbyt prostackie, z drugiej zbyt patetyczne – nigdy nie pojmiemy, że ludzie szli na śmierć za 3 kilogramy chleba, jak i tego, że dziewczyna miała w getcie „trzy miesiące ekstraklasa”, bo przed śmiercią zdążyła przeżyć pierwszą miłość.

 

Film, podzielony na epizody, jest rewizją 10 przykazań. Każde okazuje się relatywne, bo, jak mówi Edelman, „inna jest moralność w czasie wojny, moralność głodu, a inna jest moralność w normalnej sytuacji, gdzie mamusia prowadzi do przedszkola, daje mannę kaszkę itd”. Ale nie stawia się w pozycji etyka. (…) Wielkie słowa sprowadza do parteru. Nie ma złudzeń, którymi żywią się inni. „Trzeba przyjąć, że człowiek jest zły, zawsze niszczył wszystko, co słabsze. Liczy się rozum, a tam, po śmierci, jest nic, trzeba zrozumieć, co to jest nic.” Donata Subbotko, „Gazeta Wyborcza”, 24 maja 2008.

 

 

 

 

 

fot. arch. Kino Atlantic

 

 

fot. arch. Kino Atlantic

Copyright © 2015 - 2016 Kino Atlantic | Realizacja: Azure

PARTNERZY KINA:

Vector Soft Rzeczpospolita CoJestGrane Selectivv Pepsi